© Občina Šentjernej

OBČINA ŠENTJERNEJ

© Občina Šentjernej

Občina Šentjernej je bila uradno ustanovljena šele leta 1995. Prvi podatki o njenem obstoju segajo v leto 1249, ko je bila fara svetega Jerneja prvič omenjena. Občina danes šteje malo več kot 7000 prebivalcev.

Šentjernej je med drugim znan po tradicionalnih konjskih dirkah, pridelavi cvička, žegnanju konj na god svetega Štefana, koledovanju in po Jernejevem, občinskem prazniku na god svetega Jerneja. Najbolj prepoznaven znak Šentjerneja je zagotovo petelin, ki je kot simbol občine svoje mesto našel tudi na grbu.

Občina se lahko ponosno pohvali kar s tremi srednjeveškimi gradovi - Gracarjev turn, Vrhovo in Prežek. Janez trdina je v povesti ''Bajke in povesti o Gorjancih'' slikovito opisoval te kraje, v katerih je med letoma 1546-1547 služboval tudi duhovnik Primož Trubar.  Kartuzija Pleterje je katoliški samostan, ki ga je v 15. stoletju ustanovil Herman II. Celjski in je našla prostor v zavetju Šentjernejske doline, ki se razprostira pod Gorjanci. Pod znamko Pletér pridelujejo številne izdelke, med njimi tudi znano Pletersko hruško. Pod samostanom je svoje mesto našel tudi Muzej na prostem, ki prikazuje značilno domačijo Šentjernejskega polja.

Dejavnosti v Občini Šentjernej so še kako žive, na območju Gorjancev je možen lov na višinsko divjad, medtem ko je na reki Krki in njenih pritokih najbolj razširjen ribolov. Od starih ljudskih obrti sta še danes ohranjeni lončarska obrt in kovaštvo.

Vse bolj se poleg gospodarskega razvoja v Občini Šentjernej razvija tudi kulinarika in lokalna ponudba domačih izdelkov. Med njimi so posebno mesto našle številne vinske kleti in gostinski obrati, kot so Kmetija Karlovček, Vinogradništvo Štemberger, Pivnica Liga, Vinotoč Drča, Vinoteka Otilija, Turistična kmetija Pr Martinovh-Krhin, Vina Huba Martinčič in mnogi drugi.

Vabljeni v naše kraje!

VIR:
https://www.sentjernej.si/objave/175

VINA IZ KLETI ŠTEMBERGER

Domačija Štemberger je bila zgrajena ko se je stari oče vrnil iz Amerike. Takratna dejavnost je bila razpršena med trgovino in živinorejo, kasneje leta 1973 pa so posadili prve trse na Pletrskem hribu.

© Štemberger vinogradništvo d.o.o.

S pridnim delom in ljubeznijo do negovanja vinograda in kleti se je izkazalo, da bi lahko kmetija zaživela od nove dejavnosti, vinogradništva. Domačijo so tako postopoma spreminjali v tipično vinogradniško – kletarsko poslopje. Za dejavnost danes živi celotna družina. Obetavni rezultati pri prodiranju na trg jih ženejo k širitvami in spoznavanju novih pristopov vzgoje trt in vina.

Zaradi izjemne mikroklime in same lege vinogradov je moč pridelati izjemno kvaliteto vina, kar tudi dokazujejo številna priznanja in medalje, ki so jih za njihova vina prejeli na regionalnih kot tudi mednarodnih ocenjevanjih vin.

VIR: https://www.vino-stemberger.si/

KMETIJA KARLOVČEK

Kmetija Karlovček je sadjarsko-vinogradniška kmetija, ki se nahaja v Šentjerneju. Vsi pridelki so pridelani v skladu s pravili kontrolirane integrirane pridelave.

© Kmetija Karlovček

Glavni proizvodi so vino Cviček PTP, Modra frankinja, Rose, Jernejeva penina, gazirano vino Bisera, jabolčni cider, 100 % jabolčni sok, breskov sok, jabolčni kis, jabolčni čips, bučno in sončnično olje ter jabolka, breskve in namizno grozdje

Ime kmetije izhaja iz domačega imena nekdanje kmetije Zalokar, ki je bila tako poimenovana po področju, kjer se nahaja. Na začetku so se na kmetiji ukvarjali predvsem z živinorejo in pridelavo mleka, do leta 1941 pa so imeli tudi gostilno. Kasneje so se preusmerili v sadjarstvo in vinogradništvo, kot spremljevalno dejavnost oziroma hobi pa se ukvarjajo tudi s kasaškim športom.

Na posestvu Klevevž, del katerega so tudi njihovi vinogradi in sadovnjaki, so odprli čudovit letni vrt in ga poimenovali Grajski park Klevevž, saj stoji v neposredni bližini ruševin nekdanjega gradu Klevevž in Klevevške toplice, naravnega termalnega izvira katerega temperatura je vse leto od 21 do 25°C, kar omogoča kopanje tako poleti, za najpogumnejše pa tudi pozimi.

VIR: https://www.karlovcek.si/

PIVNICA LIGA

V Pivnici Liga vam nudijo okusne malice in dnevno ponudbo jedi. V Šentjerneju in širši okolici ponujajo catering in pomagajo pri organizaciji najrazličnejših dogodkov od krsta, obhajila, birme, porok, piknikov do rojstnih dnevov. 

© Pivnica Liga

Pohvalijo se lahko s čudovitim kozolcem, ki sprejme do 140 sedečih obiskovalcev. Notranji del je ogrevan in klimatiziran, zunanji pa se nahaja ob velikem polju in ponuja dodatne možnosti za razne športne aktivnosti (odbojka, nogomet, team building …). Lokacija sprejme več kot 2000 oseb in je idealen prostor za zabave in poslovne dogodke. 

VIR:  http://pivnicaliga.si/

KARTUZIJA PLETERJE

Kartuzija je katoliški samostan, ki je zaprt za obiskovalce. Leži v ozki dolini med gozdovi, sadovnjaki in vinogradi. Kartuzija nudi širok izbor lastnoročno pridelanih izdelkov, od Pleterskega medu, Pleterskih jabolk, Pleterskega vina in najbolj znane Pleterske hruške. Vsi izdelki so na voljo v njihovi prodajalni. V neposredni bližini pa se nahaja tudi Muzej na prostem.

1) ​© ​Tamino Petelinšek in Tomaž Kranjec

2)3) © Kartuzija Pleterje

V kartuziji je možen le ogled stare gotske cerkve in multivizijske predstavitve o zgodovini kartuzije in življenju kartuzijanov.

Pleterska hruška
Ob skoraj kilometru dolgi južni strani obzidja so zasajena drevesa hrušk, na katerih prideljujejo znano Pletersko hruško. Na začetku plod zaščitijo pred močnimi žarki, tako da na male plodiče navežejo posebne steklenice, ko plod dozori, pa ga odtrgajo in sčistijo ter zalijejo s hruškovim žganjem. Preden je pleterska hruška pripravljena za prodajo jo vsaj 17-krat primejo v roke. Vse od čiščenja, polnenja in pakiranja je ročno.

VIR: http://www.kartuzija-pleterje.si/slo/index_slo.html
VIR: https://pleter.si/

© Občina Šentjernej

Muzej na prostem
Pod samostanom je svoje mesto našel tudi Muzej na prostem.
Muzej je zaživel kot ideja o prenosu starih zapuščenih objektov s katerimi bi ustvariti duh značilne domačije Šentjernejskega polja. Kartuzija Pleterje in Zavod za varstvo naravne in kulturne dediščine Novo mesto skušata skozi turistično ponudbo prikazati odnos kmečke hiše in pripadajočih gospodarskih objektov.   Kozolec so postavili tako kot stoji na domačiji, torej odmaknjen od hiše in bližje travniku. Toplar je visoka stavba in praviloma s svojo višino prevladuje nad ostalimi objekti. Sestavni del domačije so tudi leseni svinjaki in pod. Ne manjkajo pa niti sanitarije, ki se s svojim zunanjim videzom ujemajo z ambientom domačije. Prostor med stavbami zavzema tudi večje dvorišče, ki je povezovalna in komunikacijska točka domačije.

VIR: https://www.sentjernej.si/objava/206615
VIR
: https://deloindom.delo.si/domace-zivali/muzej-na-prostem-pleterje-noetova-barka-v-malem

HIPODROM ŠENTJERNEJ

Sprehodite se po hipodromu in začutite tekmovalni utrip konjev. Poigrajte se s peskom, po katerem je teklo že toliko konj in se ustavite v baru Hipodrom Šentjernej, okusite lokalno pridelano vino in spoznajte Šentjernej skozi nasmeh in prijazno postrežbo.

1) © Jaka Črtalič  2)3) EUROCOM s.p.

Kasaške dirke na Hipodromu Šentjernej so vsakič prav posebno doživetje. Klub za konjski šport Šentjernej se je oblikoval že v letu 1948. Pred tem je predhodnik današnjega kluba »Dirkalno in jahalno društvo Št. Jernej« pripravljalo prve konjske dirke. V dolgoletni tradiciji je klub doživljal vzpone in padce. Klub za konjski šport Šentjernej trenutno združuje preko 100 članov, ki so v večini rejci ali lastniki kasaških konj. Mladi člani, ob pomoči izkušenih članov ohranjajo dolgoletno tradicijo reje in dirkanja v šentjernejski dolini. Vzgoja konj, konjereja in konjske dirke, se s tem vključuje tudi v utrip samega kraja in so za občino Šentjernej eden od najbolj prepoznavnih znakov.

VIR : https://www.sentjernej.si/objava/207045

LETNI BLAGOSLOV KONJ PRI CERKI SV. ŠTEFANA

Občina Šentjernej v sodelovanju s PGD Dolenja Stara vas vsakoletno organizira blagoslov konj, na god svetega Štefana, zavetnika konj. 

© Občina Šentjernej

Dolenja stara vas pri Šentjerneju se lahko pohvali z večstoletno tradicijo in je letos izvedlo že 164. štefanovo.Vsako leto se blagoslov konj začne s povorko, na čelu katere hodi Pihalni orkester občine Šentjernej in petelin Jernej. Za njo se vijejo številni konjeniki v povorki jahačev, od hipodroma, skozi Šentjernej, do cerkve v Dolenji Stari vasi, kjer se sprevod zaključi z vsakoletno mašo za konje in njihove jahače.

VIR: https://www.sentjernej.si/objava/716343

JERNEJEVO - OBČINSKI PRAZNIK OBČINE ŠENTJERNEJ

Že več kot četrt stoletja v Šentjerneju ob občinskem prazniku pripravljajo Jernejevo, večdnevno tradicionalno prireditev. V preteklih dveh letih je bilo dogajanje žal odpovedano, se je pa v minulem letu ponovno vrnilo v polnem zamahu. 

© L. Markelj

V sklopu prireditve se zvrstijo ševilni kulturni, športni, protokularni, družabni in zabavni dogodki. Dogajnje poteka po vaseh in na glavnem prizorišču, v občinskem središču, pred kulturnim centrom. Dogodkov ni malo, saj potekajo kasaške dirke, povorka, Jernejeva odprta kuhna in festival šentjernejskih vin, rock koncert za mlade, atletski miting, Jernejev kolesarski marathon ter Jernejev sejem z županovim golažem.

VIR:  https://www.dolenjskilist.si/2022/08/08/264658/novice/dolenjska/Obeta_se_pestro_Jernejevo_2022_po_dveh_letih_znova_s_povorko_drustev/

MIKLAVŽ NA GORJANCIH IN KOČA PRI GOSPODIČNI

Pot na Gorjance je lahko čudovit družinski izlet, saj vas bodo objele številne legende in pripovedke, ki bodo na vas pustile prijeten pečat, vaši najmlajši pa se bodo vedno radi vračali nazaj. 

© vnaravi.si

Miklavž na Gorjancih in Planinska koča pri Gospodični sta priljubljeni izletniški točki, ki se nahajata v osrčju Gorjancev in sta dostopni peš ali z avtomobilom. Nad planinskim domom pri Miklavžu, na lepem razglednem vrhu stoji cerkev Svetega Miklavža, na robu košenic pa v kotanji Izero najdete več majhnih jezerc.

Planinska koča pri Gospodični se nahaja nekje na pol poti iz Gabrja na Trdinov vrh. Je ena najlepših koč v Sloveniji, ob kateri izvira studenec, ki ima po legendi iz knjige “Bajke in povesti o Gorjancih” pomlajevalno moč. K pohodni koči se zatekajo številni pohodniki, ki se lahko ob lepem vremenu okrepčajo na čudoviti terasi. Če tudi vas kdaj pot zanese do Gospodične, si ob odhodu le nalijte studenčnice, saj tu in tam vsi potrebujemo malo čarovnije.

VIRI:
https://www.facebook.com/miklavznagorjancih/
https://vsebovredu.triglav.si/zdravje/miklavz-na-gorjancih
https://www.xn--gospodina-rfb.si/

Call Now Button